ÇOLAKLI KÖYÜNDE BİR ÇOLAK KÖPEK VE MANAVGAT BARINAĞI

Bızdık Hayvan Barınağında
Bızdık Hayvan Barınağında
Bızdık Side Veterineri Kliniğinde ameliyat sonrası
Bızdık Side Veterineri Kliniğinde ameliyat sonrası

Telefonumu Türkiye kara sınırlarına kayıtta kullanacağım gerekli ikamet belgesi için muhtarlığa gittim ve de şaşırmadım , daha önceki muhtarlık marangoz haneydi, burası da bir market. Ben muhtarı sorarken” işte muhtar” dedi bahçede oturan hanım, daha sonra da muhtarın isteği ile bilgisayar başına oturdu. Beni bulamadı İnternet’ten, uzun zamandır yurt dışında olduğum için kaydımı silmişler. Eh ne yapalım diyerek dönerken muhtarlığın önünde bulunan durakta Bızdık ile karşılaştım.

Bızdığın Öyküsü
Üst sol ; Bızdık Çolaklı minibüs durağında Üst-orta ve sağ; Manavgat Barınağı, Alttaki fotoğraf;  Side Veteriner Kliniği sonrası

Bu ilk karşılaşmamız değildi. Bir akşam Antalya dönüşümde Çolaklı Milkum Tatil Sitesi kavşağındaki durağa gelmişti yanıma ve bana sevimli köpek beden dili ile yaklaşıp etrafımda kol geziniyordu. Ben de Bızdık’a “umarım seni sevecek bir insanoğlu bulursun da kurtulursun” diye konuşuyordum sesli olarak karanlık durakta minibüs beklerken. Çantamda Ankara’dan getirdiğim poğaçalardan birini verdim ve bir güzel yedi, tatbiki sokak hayvanı ve de aç, bu da ne? Et değil, bisküvi değil diyecek kadar şımarık değil. Bızdık henüz dört aylık bile değil ve sokağa atılmış, burası Türkiye ve bu da normal deyip geçmesi çok kolay. Bu kez muhtardan dönerken geçip gidemedim . Bızdık oracıkta bana beni hatırladığını ve Onun için ilk karşılaştığımız akşam dilediğim şeyin gerçekleşmediğini bakarak anlattı. Tamam dedim bir yere gitme sana bir koşu yiyecek bulup geleceğim. Salamını bir hızla bitirdi ve yine aynı dileklerde “lütfen bu sefer seni bir insanoğlu bulsun ve evine götürsün” diye tekrar vedalaşıp giderken baktım beni takip etmeye çalışıyordu, topallayarak sevimli bakışlar atıyordu. Nasıl olur dedim sen iyiydin. İlk gördüğüm zaman topalladığını fark etmemiştim. Belki benden bir sevecenlik ve yiyecek elde edebilir edası ile sevimli hareketler yaparken aslında canı yanıyormuş ve iki aydır sol ön bacağı kürek kemiği kırık gezermiş bu yollarda. Telefonumdan Google’dan Manavgat Barınağı diye arama yaptım ve bu kez şaşırdım işte. Manavgat Barınağı diye bir yer varmış ve çok mutlu olarak numarayı çevirdim. Manavgat Belediyesi imiş. “Burası belediye ben size Cemil Turan’ın cep numarasını vereyim” dediler. şaşkınlığım iki kez arttı. Bu arada ben Bızdık’la konuşurken durakta minibüs bekleyen çocuk benim deli olduğumu sandı diye düşünmeden edemedim. Bızdık’a sürekli merak etme Bızdık seni kurtaracağım bu duraktan diye teselli ederken kafasındaki keneyi de sevmişim hep. Sonradan beni bir korku aldı ya kırım kongo kanamalı virüsü kaptıysam diye.

Manavgat Hayvan Barınağı personeli
Manavgat Hayvan Barınağı personeli

Cemil Bey’i cebinden aradım ve hemen çıktı, bu nasıl olur dedim?. Ne de hızlı bir operasyon olacak, Cemil Bey demez mi Zabıtayı arayın, aracım yok şu an diye, ah dedim yandık Zabıta gelir mi ki? Teksas kadar acımasız diyar Çolaklı köyüne, hele ki bir işe yaramaz, sadece sevimli ve arkadaş canlısı bir köpek için. Zabıtayı aradım ses yok. Bızdık’ı durakta bırakıp belediyeye yürüdüm. Belediyede görevliler hemen bana zabıta müdürünü bağladılar ve çay söylediler. Zabıta zıp zıpladı Belediyeye , şaşırmaya devam eden ruh halimle zabıta arabası ile gittik ve Bızdık’ı zabıtanın güneşten eriyip elimize giyerken yırtılan parçalı beyaz operasyon eldivenleri ile kucaklayıp kamyonetin arkasına yerleştirdik. Bu arada Zabıtayı gören muhtar yanımıza geldi ve kulağına bir şeyler fısıldadı ben de dayanamayıp muhtara “siz dedim fark etmediniz mi hiç ? ” Sizin dükkanınızın önünde bu durakta topallayan canlıyı?”. ” İki aydır böyle gezer hep” dedi. Muhtarın duyarsızlığına şaşırmadım tabi, Mars’tan gelmiyorum ki, Çolaklı köyünde iki yıl yaşadım ve sokak hayvanlarını bırakın bir tarafa, etini yedikleri, sütünü içtikleri kendi hayvanlarına eziyet eden köylüleri de gördüm. Muhtar dediğimiz insan bulunduğu bölgedeki bütün yaşayan canlılara karşı sorumluluk hissetmeli ve müdahale etmeli! Parasız da değil buranın muhtarları, hani diyemezler ki bütçemiz yok! Bütün bu duygular içinde Manavgat Barınağı’na doğru yola çıktık. Bir insanın canı yansa dili olduğu için canım yanıyor, yardım edin der ama bir köpek bunu ancak bakışları ile anlatabilir ve adı üstünde evcil hayvanlar gurubuna giriyorlar, bir çatıya onların da bizim kadar ihtiyacı var. Yabani köpek ben hiç duymadım doğrusu. Köpekler kediler tavşanlar insanlar için , turizm sezonu için değil, bir kaç ay turistlere ve çocuklara şirin gözükmek için edinilip bakmak ve sonra da saldım sokağa için değiller, bir evcil hayvan ediniyorsanız bu yaşam boyudur, siz çocuğunuz biraz büyüyünce sokağa atar mısınız? Çok üzücü, genel olarak turizmin vahşi bölgesinin vahşi insanları bu evcil hayvanlarımıza sahip çıkmıyorlar ve çıkanları da hor görüp eleştiriye tabi tuttuklarını Cemil Bey’den öğrendim sonradan. Bu konuyu da ayrı ele almak lazım. Evcil hayvanları bu şekilde edinip kullanan ve sokağa bırakan insanlar ve kurumlar cezalandırılmalı!Manavgat Barınağı Köpekleri

Manavgat Barınağı
Manavgat Barınağı Klinik

Ve işte barınaktayız , Manavgat Belediyesi veteriner hekimi Cemil Bey ilk müdahaleyi yaptı ve “platin takılması gerekiyor, imkanlarımız dahilinde değil” diyerek Side Veteriner kliniği sahibi Mustafa Bey’i aradı”. Mustafa Bey bize ameliyat için ertesi güne randevu verdi. Sokaktan bir hayvan bulup veterinere götürdüğünüz zaman cebinizin dibi delinmiyor . Genel olarak veterinerler insancıl insanlar gurubuna giriyor ve karşılıksız hayvanın yardımına koşuyorlar. Tabiki bir hayvan sever olarak masrafları teklif etmek de bizim insanlık görevimiz. Bizim de katkımızın olması gerekiyor ve lütfen sokakta acı çeken bir hayvan gördüğünüzde biraz imkanınız varsa insanlığınızı gösterin, insanlara örnek olun, değişime katkıda bulunun. Bir hayatın kurtulmasına vesile oluyorsunuz. Bundan daha güzel bir duygu var mı ?

Manavgat Barınağı Çalışanları
Manavgat Barınağı Çalışanları

Manavgat Belediye’sinin kurmuş olduğu barınağı gidin görün, ben ve kızım gurur duyduk. Belediye bütün imkanlarını kullanmış ve tebrik etmek lazım yapılanları, gidin barınakta çalışan insanlarla sohbet edin. Barınağın kuruluş hikayesini dinledim Cemil Bey’den ve hayvanlara el açan belediyeleri tebrik etmemiz desteğimizi göstermemiz gerekiyor.

Bisküvi Molası
Bisküvi Molası

Kızım Zuhal ile birlikte anneannemizi, denizi ve havuzu arkamızda bırakıp barınağın yolunu tuttuk ertesi gün. Kızımın ilk tepkisi ağlamak oldu tabiki. O kadar köpeği bir arada sahiplenmek için beklerken görmek O’nu derinden etkiledi. Anne babalara tavsiyem olur, hayvan satın almayın, hayvan edinin, çocuklarınızı hayvan barınaklarına götürün, sorumluluk duyguları artacaktır. Hayvan sevgisi çocuğun zeka gelişiminde etkili oluyor, bilimsel kanıtlar var ve de üzerine yazılacak derin, ayrı bir konu elbette. Kızım da bu arada ameliyat saatleri yaklaşmakta olan Bızdık’a Misty adını taktı sırf dumanlı ve kül renkli oluşundan dolayı ve de sevmeye doyamadı ve kafasındaki keneyi de tabi. Evde O’nu bekleyen bir kedisi, köpeği ve tavşanı olmasına rağmen Bızdık’ ı 4000 kilometre uzakta olan evine götürmeye kalktı. O konu halen kapanmadı ve bana soruyor ne zaman almaya gideceğiz Misty’i diye.

Manavgat Belediyesi Veteriner Hekimi Cemil Turan
Manavgat Belediyesi Veteriner Hekimi Cemil Turan
Side Veteriner Kliniği
Side Veteriner Kliniği Mustafa Koç ve personeli

Bızdık Side Veteriner Kliniği’nde sevgi ile karşılandı biz de klinikte oturup ameliyatın bitmesini bekledik, iki bu işe gönül vermiş veteriner ameliyatı başarı ile gerçekleştirdiler. Bızdık şu an Manavgat Barınağı’nda diğer sokak köpekleri gibi beklemede. Çok sevimli ve akıl küpü Bızdık’ın sıcak bir yuvaya katacak öyle çok dostluğu var ve öyle çok dostluğa ihtiyacı var ki bunu ancak hayvanları can dostu olarak görebilenler anlar. Cemil Turan ve Mustafa Koç gibi veterinerlerimiz olduğu için gurur duyuyorum. Onlar beklentisiz yardım elini sokak hayvanlarına açacak kadar görevlerinin bilincideler. Bu arada Side Veteriner Kliniğinde çok güzel insanlarla tanıştık. K-9 Dog Club köpek oteli olan Betül Tuak bölgeye yeni bir enerji getirmiş yaptığı çalışmalar ayrı bir haber konusu. Sokak hayvanlarına her türlü desteği veren bu insanları candan tebrik ediyorum ve hayranlıkla izliyeceğim yaptıkları çalışmaları.

Sahiplenmeyi Bekleyen bir köpek
Sahiplenmeyi Bekleyen bir köpek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İyiki Çolaklı muhtarlığına gitmişim ve çolak Bızdık iyileşiyor. Çolaklı da iyileşecek dileğimiz. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in desteğini de arkasına alarak Manavgat Barınağını bölgeye kazandıran Cemil Turan’la ameliyat sonrası söyleşimiz oldu. Manavgat Barınağı’nın öyküsünü yazmadan olmazdı. “27 sene önce Manavgat 16.000 nüfuslu bir kasabaydı ve turizmin yeni yeni geliştiğ i zamanlardı, o zamanki düşünceye göre belediyeler sokak hayvanlarını buldukları zaman öldürürlerdi, sokak hayvanlarını koruyacak herhangi bir yasa ve düzenleme yoktu, gelişigüzeldi herşey. 1985 yıllarda hayvanlar sokaklardan toplatılıp uzak bir noktaya bırakılıyordu. Antalya büyükşehir belediyesi’nde bir hayvan barınağı bulunuyordu ama Antalya şehrine uzak olan köylerden üç beş hayvanı, şehir merkezindeki barınağa götürecek araç temini sağlanamıyordu ve sokak hayvanları ile ilgili olan harcamalar boşa giden bir emek olarak görülür onun yerine kaldırım döşeriz , daha göze görünür olarak değerlendirilirdi. Bazı gönüllülerin yardımı ile şehirdeki barınağa götürülen sokak hayvanlarımız geri çevrilirdi. Yerimiz yok derlerdi, öyle bir haldi ki Antalya barınağının yakınlarında bir alana köylerden topladığımız hayvanları bırakıyorduk ve görüp de barınağa alırlar belki diye.

Bu koşullar altında çalıştık hep. Sonradan 5199 sayılı yasa ile hayvanları bulunduğu yerden alıp başka noktalara koymak yasaklandı, belediyeler artık sokak hayvanlarını koruyan bu yasa ki anlamı tartışılır ile barınak mutlaka barınak yapmak zorundalar, belediyelere verilmiş bir görev hayvan barınağı kurmak. Biz bu gerekçelerden ve bu yasal zorunluluklardan yola çıkarak çalıştığımız dönemdeki belediye başkanlarına hep teklif ettik barınak kuralım diye, tabi siyasetle geldikleri için hepsi ile aynı fikirde olmamız mümkün değidi ve meclis üyelerinin desteği de gerekli ve hepsinin desteğini almak zordu. Bazı başkanlar sıra ona mı geldi diye önemsemezlerken bazıları da destek verdiler , asıl önemli olan belediye başkanının kararlı olması. Orman alanı tespit edip imar getirdik barınak yapabilmek için ve orman bakanlığına yazdık. İzin alamadık bir dönem yine. Hayvan barınağı yapmak için tahsis yönetmeliğimiz uygun değil, tahsis yönetmeliğimizde bu konu ile ilgili tahsis yapılabilir diye bir konu geçmiyor dediler ve üç gez geri çevrildik. Şu anki yerimizi ben bizzat tespit ettim ve uygun gördüm ve bir sonraki seçimlerle gelen belediye başkanımız Şükrü Sözen’e bu projeyi anlattım, devlet su işletmelerine ait olan ve atıl bu araziyi hayvan barınağına çevirdik.”

Manavgat Hayvan Barınağında Sahiplenmeyi bekleyen bir köpek
Manavgat Hayvan Barınağında Sahiplenmeyi bekleyen bir köpek

Yüzlerce sokağa bırakılmış ya da sokakta doğmuş hayvana kucak açan, onları yuvalandıran Manavgat Barınağından iyi haberler umarım hep devam eder. Bu vesile ile de hayvan edinme konusuna duyarlı insan oğullarını sokak hayvanları için kucak açmaya, barınaklara destekte bulunmaya çağırıyoruz. Bızdıklar her yerde ve yuvalanmayı bekliyorlar , dostluk ve sevgileri var sizlerle paylaşacak, koruma ve kollama duyguları var sizler için ölecek

Yazı ve Fotoğraflar Nilüfer Lazenby, Studyo Free Agent, Bağımsız Muhabir

1 Comment ÇOLAKLI KÖYÜNDE BİR ÇOLAK KÖPEK VE MANAVGAT BARINAĞI

  1. Pingback: Manavgat Haberi » Çolaklıda bir hayvan barınağı

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *